Św. Mikołaj w naszej parafii

Dodane przez guziec - ndz., 12/08/2019 - 23:19
Św. Mikołaj

Św.Mikołaj przez dzieci na całym świecie jest najbardziej rozpoznawalnym ze wszystkich świętym, mimo to niewielu zna jego prawdziwą historię.Dzisiejszy święty kojarzony jest z czerwonym strojem i czapką oraz z tym że szybuje po niebie z prezentami, w wielkich saniach zaprzęgniętych przez renifery.Taki obraz św.Mikołaja to nic innego jak fałszywa kreacja, którą stworzyła popkultura i branża handlowa.Kim więc był św.Mikołaj ? .

Wspomniany święty urodził się w Patras w Grecji ok.270 roku, od najmłodszych lat był bardzo gorliwy i chętnie pomagał ubogim.Po śmierci rodziców swoim znacznym majątkiem, chętnie dzielił się z potrzebującymi.Tak np.ułatwił zamążpójście trzem córkom zubożałego szlachcica, podrzucając im skrycie pieniądze.O tym wydarzeniu wspomina Dante w swoim eposie.Wybrany na biskupa miasta Miry(dziś Demre znajdujące się na terenie Turcji) podbił sobie serca wiernych nie tylko gorliwością pasterską, ale także troskliwością o ich potrzeby materialne.Kiedy cesarz Konstantyn I Wielki skazał trzech młodzieńców z Miry na karę śmierci za jakieś wykroczenie, nieproporcjonalne do aż tak surowego wyroku, św.Mikołaj udał się osobiście do Konstantynopola, by uprosić dla swoich wiernych ułaskawienie.

Kiedy indziej miał swoją modlitwą uratować rybaków od niechybnego utonięcia w czasie gwałtownej burzy.Dlatego odbiera cześć również jako patron marynarzy i rybaków.W czasie zarazy, jaka nawiedziła jego strony, usługiwał zarażonym z narażeniem własnego życia.Podanie głosi, że wskrzesił trzech ludzi, zamordowanych w złości przez hotelarza za to, że nie mogli mu zapłacić należności.Święty Grzegorz I Wielki w żywocie Mikołaja podaje, że w czasie prześladowania, jakie wybuchło za cesarzy Dioklecjana i Maksymiana(pocz.wieku IV), Święty został uwięziony.Uwolnił go dopiero edykt mediolański w roku 313. Biskup Mikołaj uczestniczył także w pierwszym soborze powszechnym w Nicei(325), na którym potępione zostały przez biskupów błędy Ariusza(kwestionującego równość i jedność Osób Trójcy Świętej).Po długich latach błogosławionych rządów Mikołaj odszedł po nagrodę do Pana 6 grudnia(stało się to między rokiem 345 a 352).Jego ciało zostało pochowane ze czcią w Mirze, gdzie przetrwało do roku 1087. Dnia 9 maja 1087 roku zostało przewiezione do włoskiego miasta Bari.29 września 1089 roku uroczyście poświęcił jego grobowiec w bazylice wystawionej ku jego czci papież bł.Urban II.Najstarsze ślady kultu św.Mikołaja napotykamy w wieku VI, kiedy to cesarz Justynian wystawił mu w Konstantynopolu jedną z najwspanialszych bazylik.

Do dzisiaj kult św.Mikołaja jest żywy, szczególnie 6 grudnia nawiedza on wspólnoty i parafie, aby spotkać się z dziećmi.Św.Mikołaj 08.12 .2019 roku, przybył do kościoła p.w.św.Antoniego z Padwy w Stawiskach, ubrany w biskupie szaty, z wielkim workiem prezentów na plecach, w asyście dwóch pomocników.Dzieci przywitały go z uśmiechem na twarzy i z piosenką na ustach„ bądź pozdrowiony gościu nasz, w radosne progi nasze wejdź”.W czasie śpiewu Święty z Miry wszedł do kościoła i stanął przed prezbiterium, a wszystkie dzieci zgromadziły się wokół niego.Św.Mikołaj gawędził z każdym dzieckiem, pozował do zdjęć, a co najważniejsze– hojnie obdarowywał, spełniając niejedno dziecięce marzenie, o czym świadczyły uśmiechnięte ich buzie.Uciechy było co niemiara.Na zakończenie spotkania przypomniał wszystkim, o okresie adwentowego czuwania z Maryją na przyjście Jezusa Chrystusa na świat, i zachęcił wszystkich niezdecydowanych do udziału w roratach w naszej parafii.

Ks. Grzegorz Dębek.

mikolajki01.jpg mikolajki02.jpg mikolajki03.jpg mikolajki04.jpg mikolajki05.jpg mikolajki06.jpg mikolajki07.jpg mikolajki08.jpg mikolajki09.jpg mikolajki10.jpg mikolajki11.jpg mikolajki12.jpg