W miniony czwartek, 4 czerwca, obchodziliśmy uroczystość Bożego Ciała. Zgodnie z tradycją wyszliśmy na ulice naszego miasteczka, aby wyrazić swoje uwielbienie dla Pana Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie.
Uroczystość Bożego Ciała ma bardzo bogatą historię. Jej początki wiążą się z widzeniami świętej Juliany z Cornillon. Papież Benedykt XVI w katechezie wygłoszonej w czasie audiencji generalnej 17 listopada 2010 roku nazwał ją mało znaną świętą niewiastą, której zapał przyczynił się do ustanowienia jednej z najważniejszych uroczystości liturgicznych. Zakonnica w szesnastym roku życia podczas adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie miała widzenie. Ujrzała biegnącą wzdłuż średnicy księżyca ciemną rysę. Otrzymała poza widzeniem łaskę jego zrozumienia. Księżyc symbolizował życie Kościoła na ziemi, natomiast ciemna linia oznaczała brak święta liturgicznego, w którego ustanowienie Juliana miała się skutecznie zaangażować. Miało to być święto, w którym wierzący mogliby adorować Eucharystię i wynagradzać wszelkie zniewagi Najświętszego Sakramentu. W 1246 roku biskup Robert z Thourotte pod wpływem widzeń świętej Juliany ustanowił uroczystość dla diecezji Liége. Dla całego Kościoła uroczystość miała być wprowadzona bullą papieża Urbana IV z 1264 roku. Papież uzasadnił konieczność dokonania zmiany w kalendarzu liturgicznym, pisząc, że Boże Ciało stanie się "zadośćuczynieniem za znieważanie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, błędy heretyków oraz uczczeniem pamiątki ustanowienia Najświętszego Sakramentu, która w Wielki Czwartek nie może być uroczyście obchodzona ze względu na powagę Wielkiego Tygodnia." Z powodu śmierci papieża bulla nie została ogłoszona. Uroczystość ostatecznie ustanowił papież Jan XXII na początku XIV wieku. W Polsce Boże Ciało obchodzono po raz pierwszy w diecezji krakowskiej, a miało to miejsce w 1320 roku.
W naszej parafii tradycyjnie wędrowaliśmy za Najświętszym Sakramentem do 4 ołtarzyków przygotowanych przez mieszkańców Stawisk. Pierwszy z nich – przy ulicy Łomżyńskiej – został wykonany przed kapliczką Matki Bożej, a jego centralnym punktem była lśniąca w czerwcowym słońcu monstrancja. Dwa kolejne ołtarzyki – przy ulicy 550-lecia Stawisk oraz ulicy Sadowej – zdobiły symbole eucharystyczne. Szczególne wzruszenie wywołał w wiernych uczestniczących w procesji czwarty – tworzyły go dzieci. Stojąc wokół ołtarza i wpatrując się w ukrytego w monstrancji Pana Jezusa, składały świadectwo swojej wiary.
Przy każdym ołtarzyku modlitwie kapłana oraz odczytaniu fragmentu Ewangelii towarzyszyło odśpiewanie suplikacji oraz błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Uczestnicząc w procesji i pochylając głowę na błogosławieństwo, wyrażaliśmy swoje uwielbienie dla Pana Jezusa i głęboką wiarę, że pozostaje On wśród nas – tak jak powiedział: "Ja jestem z wami po wszystkie dni, aż do skończenia świata".
D.H.