Parafialna pielgrzymka do Fatimy i Santiago de Compostela

Dodane przez guziec - ndz., 06/02/2024 - 09:21
Grupa pielgrzymkowa ze Stawisk

W dniach 21-28 maja grupa 35 osób z ks. proboszczem wyruszyła samolotem do maryjnego sanktuarium w Fatimie. Intencją naszego pielgrzymowania była modlitwa o pokój w świecie, w naszym kraju i w rodzinach. Zawieźliśmy Maryi również intencje własne i osób, które z różnych przyczyn nie mogły wziąć udziału w pielgrzymce. Pojechaliśmy powiedzieć Naszej Matce, że codziennie w Stawiskach odmawiamy różaniec o pokój, że staramy się Ją przepraszać za wszelkie zniewagi w każdą I sobotę miesiąca. U grobu św. Pastuszków Hiacynty i Franciszka modliliśmy się za dziećmi i młodzieżą, aby dopomogli nam przyprowadzić je do Maryi i Jezusa. Codziennie braliśmy udział w wieczornym, międzynarodowym różańcu i procesji światła. Zwiedziliśmy również ciekawe miejsca w całej Portugalii. Byliśmy w Batalha gdzie zwiedziliśmy zespołu klasztorny Matki Boskiej Zwycięskiej wspaniały przykład późnego gotyku portugalskiego, z grobowcami władców portugalskich. W Alcobaça zwiedziliśmy gotycki klasztor cystersów, z grobowcami bohaterów romantycznej legendy – króla Pedro Okrutnego i jego potajemnie poślubionej małżonki Ines de Castro. Zwiedziliśmy portugalski Nazaret położony nad Oceanem Atlantyckim. W Tomar obejrzeliśmy imponujący klasztoru Templariuszy. Coimbra, to dawna stolica Portugalii. Tam zwiedziliśmy uniwersytet, który jest najstarszym ośrodkiem naukowym w Portugalii z przepiękną biblioteką i katedrą. W drodze do Santiago de Compostela byliśmy Porto ze zwiedzaniem imponującego portu, kościoła św. Franciszka, mostu żelaznego z XIX w. Następnie zajechaliśmy do Bragi - głównego ośrodka religijnego kraju i siedziby arcybiskupów. Zwiedziliśmy tam ratusz i katedrę. Wiele przeżyć dostarczyło nam Santiago z grobem Apostoła Jakuba i pątnikami przychodzącymi pieszo lub na rowerach. Pielgrzymka dała nam wiele wytchnienia, możliwości na modlitwę i kontaktu z pięknem przyrody i starożytnej architektury oraz spotkania wspólnoty kościoła powszechnego. To był dobry czas, za który dziękujemy organizatorom.