Św. Antoni daleki Święty a zarazem taki bliski

Dodane przez guziec - pon., 06/14/2021 - 13:12
Obraz św. Antoniego w Stawisakch

W niedzielę, 13 czerwca w naszej parafii odbył się odpust ku czci św. Antoniego z Padwy, głównego patrona parafii. Kaznodzieją był ks. dr hab. Przemysław Artemiuk, prof. UKSW w Warszawie. Mówca przybliżył na nowo sylwetkę św. Antoniego aktualizując jego przymioty pracowitości, pobożności i ufności woli Bożej. Antoni przyczynił się znacznie do rozwoju duchowości franciszkańskiej dzięki swojej wyjątkowej inteligencji, równowadze, gorliwości apostolskiej, a głównie mistycznej żarliwości.

Dla Antoniego, przewodnim motywem działalności i przepowiadania był zawsze Chrystus. Z zapałem kontemplował i zachęcał do kontemplowania tajemnic człowieczeństwa Pana, Jezusa Człowieka, a szczególnie tajemnicy narodzenia, Boga, który stał się Dziecięciem, oddał się w nasze ręce: tajemnicy budzącej miłość do Boga i wdzięczność za Jego dobroć. Św. Antoni zwracał uwagę na główny moment w dziejach miłości Chrystusa do ludzkości, jakim było Boże Wcielenie, ale także Golgota, gdzie został ukrzyżowany Jezus, nasz Zbawiciel. Zachęcał swoich braci do kontemplacji Dzieciątka Jezus i krzyża. Pisał św. Antoni: „Chrystus, który jest twoim życiem, wisi przed tobą, byś patrzył w krzyż jak w zwierciadło”. Kaznodzieja zwrócił uwagę, że Święty czytał Boże słowo, medytował je i żył na co dzień jego wezwaniem. Mówca zachęcił do zaprzyjaźnienia się ze św. Antonim na nowo i naśladowaniu przymiotów tak wielkiego Świętego.

antoni01.jpg antoni02.jpg antoni03.jpg antoni04.jpg antoni05.jpg antoni06.jpg